Good Spy

Dobrzy szpiedzy w słusznej sprawie.

Good Spy

Armia Putina: Sołncewska Brać.

Sołncewo to, dzielnica w południowo-zachodniej części Moskwy. Żeby do niej dojechać z najbardziej rozpoznawalnego miejsca stolicy Rosji czyli z Placu Czerwonego potrzeba około godziny, tyle zajmuje przejechanie przez tą ogromną aglomerację 25 kilometrów.

Sama dzielnica niczym nie różni się od innych dzielnic charakterystycznych dla  wschodnioeuropejskich metropolii. Ogromne, wręcz przytłaczające blokowiska, brudne chodniki i ulice przypominające swoją konstrukcją bardziej szwajcarski ser niż blat kuchenny, po których dla kontrastu raz przejeżdżają samochody pamiętające czasy słusznie minione (choć niekoniecznie w Rosji), a raz automobile na które przeciętny Europejczyk musiałby pracować całe życie. Ludzie w Sołncewie lubią pozować na bogatych nawet jeśli naprawdę nie są. Gruba złota biżuteria czy duży, rzucający się w oczy zegarek (nie zawsze oryginalny) to norma. Mimo takich dysproporcji od lokalnej ludności bije duma. Duma z tego, że wywodzą się w ich mniemaniu z najpotężniejszego kraju, mieszkają w jego stolicy i do tego w dzielnicy znanej na całym świecie.Nie dziw więc, że mafia, która powstała w tym miejscu kilkadziesiąt lat temu z równym triumfalizmem umieściła w swojej nazwie Sołncewo.

33_big

Początek

Jest koniec lat 80-tych ubiegłego wieku, komunizm powoli chyli się ku upadkowi. Wiatr odnowy wieje w NRD, w Polsce co raz mocniejsza staje się Solidarność, zmiany szykują się również w Czechosłowacji i w Jugosławii. Także w Związku Radzieckim gdzie do władzy doszedł Gorbaczow i wprowadził pierestrojkę oraz polepszył stosunki z USA czuć, że ideologia Marksa i Lenina  odchodzi do lamusa. W tym czasie w Sołncewie Siergiej Michajłow, były zapaśnik i kelner  wraz z innym zapaśnikiem Wiaczesławem Iwankowem (ps. Japończyk) oraz cinkciarzem Siemionem Mogilewiczem tworzą organizację przestępczą, która już kilka lat później będzie najpotężniejszą mafią w tej części świata. Tak powstaje Sołncewska Brać.

Miejsce powstania nie było przypadkowe, oczywiście z jednej strony były to tereny bliskie wcześniej wspomnianym personom, z drugiej jego lokalizacja dla nowej organizacji przestępczej była idealna. Dzielnica znajduje się w końcu w pobliżu autostrady Moskwa-Ukraina, oraz w pobliżu międzynarodowego lotniska Wnukowo. Była więc idealnym szlakiem przerzutowym dla ton narkotyków czy broni w sposób bardziej lub mniej legalny zdobytej od reorganizującej się w Armię Rosyjską Armii Radzieckiej. To za ich pośrednictwem pierwsze swoje zbrojeniowe kroki stawiał Wiktor But, czyli znany w mainstreamie dzięki kreacji Nicolasa Cage’a z filmu ” Pan życia i smierci” międzynarodowy handlarz bronią.

Nabór członków.

Swoich żołnierzy Brać rekrutowała wśród lokalnych bezrobotnych, drobnych złodziejaszków, oraz młodzieży chcącej szybko zarobić i się wykazać. Taka taktyka spowodowała, że na początku swojego istnienia organizacja uniknęła konfliktu interesów.  Ponadto jej szeregi po pewnym czasie zasilili byli funkcjonariusze KGB, wspierani kadrami z Głównego Zarządu Wywiadowczego. Dawni radzieccy agenci w nowej tracącej mocarstwowe wpływy Rosji Jelcyna byli zmuszeni zejść do podziemia.Wciąż jednak posiadali potężne kontakty i środki, pozwalające sołncewskiej grupie stać się potężną, kryminalną organizacją.

Mafia działa według schematu siatki szpiegowskiej. Swoich rezydentów rozstawiła aż w 50 krajach świata! Między innymi w Czechach, Ukrainie, Węgrzech, Izraelu, Wielkiej Brytanii, USA, Francji, Hiszpanii, a nawet w RPA.

solntsevskaya-bratva

Na swoim koncie oprócz standardowych dla organizacji przestępczych przewinień, jak haracze, kradzieże, morderstwa czy handel narkotykami Brać ma również handel ludźmi czy narządami co jasno pokazuje bezwzględność tej grupy.

Hierarchia.

Znakiem szczególnym członków Braci jest wytatułowana wieloramienna gwiazda. Osoby z takim tatuażem mogą liczyć na specjalne traktowanie w więzieniu gdy do niego trafią.

W samej organizacji istnieje natomiast hierarchia jak w wojsku, przynależność dzieli się na 6 podstawowych stopni:

Pakhan: czyli Szef.
Sovietnik: Konsultant i najbardziej zaufana osoba
Kaznachey: Bukmacher gromadzi całą gotówkę.
Avtoritet: Kaitan odpowiedzialny za małe grupy.
Boevik: Wojownik, szeregowy członek.
Shestyorka: partner, nie będący częścią Braci.

Bractwo, a Polska.

Apogeum swojej działalności (mimo tego, że istnieje do dzisiaj) mafia sołncewska datuje na lata 90-te,  czyli na czasy gdy w Polsce istniały 2 groźne organizacje (Pruszków i Wołomin). Pewnie tylko dlatego Rosjanie nie stworzyli w naszym kraju własnych struktur. Co nie znaczy, że nie prowadzili tutaj swoich interesów. Proces pruszkowski wykazał, że weszli w układ z Jerzym Wieczorkiem, pseudonim “Żaba”, członkiem Pruszkowa. Współpracowali chociażby w wyłudzaniu haraczy oraz przerzutach dużych ilości spirytusu czy samochodów kradzionych w Polsce i na Zachodzie.

W 2003 roku tygodnik “Wprost” podał, że rocznie wprowadzali w Polsce do obiegu około dziewięć miliardów dolarów pochodzących z działalności przestępczej, z czego prawie pięć miliardów stanowią środki prane w naszym kraju przez Sołncewo, głównie przez firmy należące do Pruszkowa. Dzisiaj co raz głośniej mówi się o tym, że to raczej Brać pozwalała działać rodzimym mafiom w Polsce za procent z wpływów niż odwrotnie.

Polowanie na bossów.

W 1994 roku za założycieli bractwa wzięło się FBI mimo, że w samej Rosji mieli status “biznesmenów” i nikt ich nie ruszał. Z tego też powodu o same dowody amerykańskiej agencji było trudno. Nie bacząc na to w 1998 roku Michajłow został aresztowany w Szwajcarii za posiadanie fałszywych dokumentów i za posiadanie nielegalnie nieruchomości (ustawa  o obcokrajowcach). Do samego procesu jednak nie doszło, gdyż główny świadek został zamordowany w Amsterdamie.

Mogilewicz natomiast problemy miał w samej Rosji gdzie został posądzony o oszustwa podatkowe. W więzieniu spędził jednak tylko 4 dni po czym wszystkie zarzuty zostały wobec niego wycofane. Od 2009 roku znajdował się również na liście 10 najbardziej poszukiwanych przestępców świata stworzonej przez FBI, ale usunięto go z niej w 2015 roku po tym jak uznano, że ściągnięcie go z powodu braku umowy o ekstradycji z Rosją jest niemożliwe.

z13933885qmogilewicz-znajduje-sie-na-liscie-najbardziej-posz

Dzisiaj obaj Panowie nie mają wjazdu do większości krajów świata, w samej Rosji mogą się czuć jednak bezpiecznie i kara za ich czyny raczej im nie grozi. Wywiady i śledztwa dziennikarskie z wielu krajów potwierdzają ich powiązania z najwyższymi władzami Federacji w tym z samym Kremlem.

Zbrojeniowe interesy.

Mafijni bosi z Moskwy posiadają mnóstwo legalnych interesów w całej Europie, od ogromnych banków (Inkombank) przez markowe restauracje w stolicach krajów starego kontynentu po firmy przemysłu zbrojeniowego. W końcu to Mogilewicz ma udziały w takich przedsiębiorstwach jak Sukhoi (samoloty militarne) czy Army Co-op, która produkowała karabiny przeciw lotnicze i sprzedawała je chociażby węgierskim wojskom.

Według raportu FBI Sołncewska Brać uznana jest za najbardziej wpływową euroazjatycką organizację kryminalną na świecie. Szacuje się, że rocznie członkowie tej grupy, których jest około 9000 zarabiają ponad 400 miliardów dolarów czyli 7 razy więcej niż posiada jeden z najbogatszych ludzi świata Bill Gates. Takie liczby robią wrażenie na młodych ludziach dorastających w południowo-zachodniej, uboższej części Moskwy. Tym trudniej więc sądzić, że lata świetności i działalność Bractwa już minęły, szczególnie gdy w samej Rosji autorytarne rządy wciąż sprawuje Władimir Putin, który podobnie jak część sołncewskiej grupy również wywodzi się ze struktur KGB.

Absolwent dziennikarstwa i politologii na Uniwersytecie Śląskim. Z zamiłowania podróżnik i fan piłki nożnej.