Good Spy

Dobrzy szpiedzy w słusznej sprawie.

Good Spy

Niemcy największym dostawcą broni do Turcji.

Armia turecka uchodzi za jedną z lepiej uzbrojonych na świecie, według światowego rankingu znajduje się na 10 miejscu pod względem liczebności i technologii wyposażenia. Większość uzbrojenia nie pochodzi jednak z produkcji własnej, a z eksportu, liderem w dostawie są Niemcy.

Rząd w Berlinie ograniczył dostawy broni do Turcji w związku z ofensywą w północnej Syrii ale pomimo wstrzymanych dostaw, niemiecka sprzedaż broni do Ankary osiągnęła najwyższy poziom od 14 lat.

Według informacji cytowanych przez niemiecką agencję prasową DPA Niemcy wysłały do ​​Turcji broń o wartości 250,4 mln EUR (277 mln USD) w pierwszych ośmiu miesiącach 2019r. 

To już więcej niż jakakolwiek kwota roczna od 2005 r. – nawet bez uwzględnienia ostatnich czterech miesięcy w roku.

Dane widoczne dla DPA zostały opublikowane przez niemieckie Ministerstwo Gospodarki na wniosek opozycyjnej partii lewicowej.

Eksport broni do Ankary został rzucony w centrum uwagi, odkąd siły tureckie zaatakowały północną Syrię w zeszłym tygodniu . 

Unia Europejska podjęła w poniedziałek rezolucję w sprawie ograniczenia sprzedaży broni do Turcji , ale powstrzymała się od nałożenia embarga na broń. Kanclerz Angela Merkel wezwała sojusznika NATO do zakończenia operacji i powiedziała, że ​​Niemcy nie dostarczą więcej broni do Turcji „w obecnych warunkach”.

W ubiegłym roku Turcja była zdecydowanie największym importerem niemieckiej broni, z kontraktami o wartości 242,8 miliona euro. Pomimo wstrzymania niektórych dostaw, w 2019 roku wynik będzie podobny.

Według Ministerstwa Gospodarki sprzedaż broni była „wyłącznie towarami dla sektora morskiego”, a większość zamówień prawdopodobnie dotyczyła materiałów do sześciu okrętów podwodnych typu 214 budowanych we współpracy z niemiecką firmą Thyssenkrupp Marine Systems.

Niemiecki rząd zatwierdził sprzedaż części do okrętów podwodnych w 2009 roku i sprzedaje je nieprzerwanie od 10 lat.

Po raz pierwszy od trzech lat wzrosła także liczba nowych zezwoleń eksportowych wydanych przez Berlin dla Turcji. Do 9 października rząd zatwierdził przesyłki o wartości 28,5 mln EUR – już ponad dwukrotnie więcej niż 12,9 mln EUR rozliczone w 2018 r.

Nastąpił także znaczny skok w zakresie indywidualnych zezwoleń z 58 w 2018 r. Do 182 w pierwszych dziewięciu miesiącach 2019 r.

Absolwent dziennikarstwa i politologii na Uniwersytecie Śląskim. Z zamiłowania podróżnik i fan piłki nożnej.