Good Spy

Dobrzy szpiedzy w słusznej sprawie.

Good Spy Polska

Kanał “Polski Żyd” to fake Ruchu Narodowego?

Od kilku miesięcy sławę w polskim internecie zdobywa niejaki Adar Blumenstain, kilkunastoletni chłopak nagrywający filmiki na platformie Youtube, przedstawiający się jako Żyd ale i polski patriota.

Nastolatek w swoich produkcjach, używając dziwnego, obcobrzmiącego akcentu porusza tematy światopoglądowe, w których dość mocno i jednoznacznie potępia działania Izraela, Stanów Zjednoczonych, rządu Prawa i Sprawiedliwości czy Jerzego Owsiaka, jednocześnie nie ukrywając poparcia dla polskiej partii politycznej – Konfederacji.

Taki dysonans spowodował poruszenie w mediach. Wzmianki o chłopaku, pojawiły się w portalach prawicowych takich jak Fronda czy Najwyższy Czas. Wszystko wskazuje jednak na to, że Adar nie istnieje, a jest jedynie manipulacją i kreacją, stworzoną przez członka i sympatyka Ruchu Narodowego.

Na początku 2020 roku cały świat obiegła informacja o awarii i błędzie jaki dotknął portal społecznościowy Facebook, dzięki, któremu można sprawdzić kto administruje konkretnym fan pagem. To właśnie ten kruczek pozwolił prześwietlić stronę “Polski Żyd – Adar Blumenstein”. Okazuje się, że treści edytowane i wrzucane są nie przez “syjonistę” Adara, a Polaka Karola Zychowicza.

Konto Karol Zychowicz zresztą nie tylko zarządzało edytowało treściami na fan pageu, ale również rozsyłało je po grupach na facebooku, na którym skupieni są sympatycy Konfederacji i polskiej prawicy.

Kim więc jest Karol Zychowicz? Na pierwszy rzut oka profil wydaje się być kolejnym, fikcyjnym. Trudno na nim znaleźć jakiekolwiek treści, wszystko po za profilowym zdjęciem jest zablokowane dla odwiedzających. Gdy jednak wejdzie się w sekcję polubień można zobaczyć zaskakująco dużą liczbę interakcji dla terenów Zgorzelca i Bogatyni. Polubione są nie tylko profile miejskie, ale i lokalne restauracje, inicjatywy charytatywne oraz kluby sportowe. Można więc z pełnym przekonaniem powiedzieć, że osoba administrująca profilem ma związek z tymi rejonami.

Wśród polubionych stron jest również oficjalny fan page Ruchu Narodowego ze Zgorzelca, łącząc to z faktem, że konto Karol Zychowicz jest aktywnym członkiem grupy działaczy Ruchu Narodowego, wszystko wskazuje na to, że Adarem Blumensteinem jest członek tej partii z okolic Zgorzelca i Bogatyni.

Karol Zychowicz to jednak fikcyjne dane, tak naprawdę wszystkie konta należą do Jakuba Sadowskiego, który pochodzi z Bogatyni i jest sympatykiem Ruchu Narodowego oraz Konfederacji. Chłopak swojego czasu wystąpił w jednej z półamatorskich produkcji telewizyjnych co pozwoliło odkryć jego prawdziwą tożsamość.

7 KOMENTARZY

 1. Przecież to jest jawna – i kiepska zresztą – satyra. Ludzie, trochę zdrowego rozsądku wam się przyda w redakcji… idźcie gdzieś i kupicie trochę.

 2. Fake to jest na pewno, a dodatkowo kiepskie aktorstwo (na poziomie “Policjanci i policjantki”). Facet, który prowadzi tego vloga, jest “aktorem”, który występował w powyższym serialu (odc. 596, rola drugoplanowa, w której raczej nie miał problemów z językiem polskim). Przerażające jest to, jak wiele osób dało się zmanipulować i wierzy, że ta “rola” to prawda. Link do opisu tego odcinka i galerii (jest na jednym ze zdjęć): https://www.telemagazyn.pl/serial/policjantki-i-policjanci-542853/odc596/

 3. Szanowny autorze, widzę, że z jednego marginesu lecisz w drugi.
  Jeśli Terlikowski coś napisze, to jako prawdę objawioną to przyjmujesz?
  Daj spokój autorze, trzeba wyważać i analizować informacje.
  Jako absolwent dziennikarstwa wiesz o tym najlepiej.
  Dlatego tym bardziej się dziwię, że postanowiłeś popełnić tekst na podstawie Frondy i podobnego NC.

 4. Sporo ludzi daje się na ten szajs nabrać. Wystarczy poczytać komentarze pod filmami.
  Mi wystarczyło 15 sekund żeby zorientować się że to przebieraniec.

 5. Uwaga, kilka poprawek. Otóż chłopak w rzeczywistości nazywa się Kuba Sadowski, oczywiście nie jest żydem, pochodzi z miejscowości Bogatynia. Uczęszczałem z nim do szkoły, więc dobrze znam tę osobę. Oczywiście jest zagorzałym fanem Konfederacji i śmiało szerzy swe kontrowersyjne poglądy. Nie szanuje życia innych osób, śmiało łamie zakazy nałożone na czas kwarantanny, która ma na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się słynnego już wirusa. W sylwestra 2019 wpadł na genialny pomysł wystrzelania dużej ilości fajerwerek tylko po to, aby zrobić na złość ekologom i obrońcom zwierząt. Pokazuje to właśnie jakim jest człowiekiem. Brak jakiejkolwiek wrażliwości, najważniejsze, aby było na przekór. Kreuje postać Polskiego Żyda i niestety spora ilość osób wierzy w jego szopkę. Mam dość jego głupoty, mam nadzieję, że szybko poniesie konsekwencję swoich czynów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Absolwent dziennikarstwa i politologii na Uniwersytecie Śląskim. Z zamiłowania podróżnik i fan piłki nożnej.